Opcje przeglądania

Stoły loftowe

Stoły industrialne

Styl industrialny przeszedł długą drogę w przeciągu ostatnich niespełna 100 lat. Można wysnuć jednak wniosek, że spośród wielu mebli loftowych, żaden nie przeszedł większej transformacji niż stoły.

Styl loftowy, którego początki sięgają pierwszej połowy XX wieku, był ściśle związany z uprzemysłowieniem wielkich amerykańskich miast. Miał bardzo niewiele wspólnego z wygodą ponieważ pierwsze, prawdziwe „meble loftowe” nie były stylem, lecz koniecznością. Dzisiaj jednak stoły w stylu industrialnym potrafią być dobrem luksusowym i niemało kosztować.

Oczywiście na ogół przy wyborze mebli loftowych entuzjaści stylu poszukują najbardziej klasycznych przykładów. Połączenie prostego blatu i prostej ramy metalowej jest najbardziej wiernym przykładem. Ostatecznie industrial ma za zadanie wytrzymać trudy ciężkiej pracy w fabryce, a nie pięknie się prezentować. Każdy, kto przekłada funkcjonalność ponad względy estetyczne będzie zadowolony z zakupu stołów typu Loras, Falcon czy Normano.  Przykłady te można nazwac esencją stołów industrialnych. Każdy z nich posiada potężną metalową ramę malowaną na czarno oraz solidny prostokątny blat wykonany z okleiny naturalnej lub litego drewna. Takie stoły są trwałe i przygotowane na twarde traktowanie.

Przykładami nieco bardziej fantazyjnych rozwiązań wśród biurek industrialnych jest na przykład stół CROSS. Jego podstawa to cztery nogi połączone ze sobą na krzyż. Jest to model zdecydowanie bardziej designerski niż wcześniej wymienione przykłady, ale jednocześnie dzięki swojej konstrukcji jest bardziej odporny na chybotanie.  

Stoły industrialne w jadalni

Dla wielu wygląd stołu, który jest prostym połączeniem metalu i drewna lub płyty meblowej może wydawać się bardziej odpowiedni do warsztatów czy pracowni niż do mieszkania. Jest to jednak błąd, ponieważ współczesne stoły loftowe doskonale sprawdzają się jako meble jadalniane. Prostota stylu sprawia, że niemal  żadna jadalnia czy kuchnia nie straci na wyglądzie gdy w jej centralnym miejscy stanie stół w stylu loftowym. Są oczywiście wyjątki. Jeżeli kuchnia czy jadalnia jest urządzona w stylu glamour, a wszystkie meble mienią się od szkła i złota, wówczas stół industrialny może nie być najlepszym rozwiązaniem. To samo tyczy się zresztą wnętrz urządzonych w bardzo klasyczny sposób. Tam, gdzie nogi krzeseł oraz stołów są gięte w finezyjny sposób, typowy dla mebli epoki wiktoriańskiej, loft może rażąco odstawać.

Jeżeli pragniemy nabyć stół do jadalni, to w pierwszej kolejności warto skupić się na doborze krzeseł. Zwykle dobry efekt dają czarne, metalowe nogi, które licują z podobną podstawą stołu.  Kwestia siedziska i oparcia krzeseł industrialnych pozostają sprawą bardzo otwartą, bo te występują we wszystkich kształtach i kolorach. Na całe szczęście krzeseł loftowych nie brakuje na rynku, również w naszej ofercie. 

Stoły rozkładane

Pierwotnie stoły industrialne były pozbawione takich udogodnień jak możliwość ich rozłożenia. Dziś sprawa wygląda oczywiście inaczej. Jest wiele modeli, które się rozkładają. Chociażby VENOM firmy Halmar, który występuję w dwóch wariantach: Mniejszym, rozkładającym sie do 185 cm oraz większym do 210 cm. W obu przypadkach blat rozsuwa się i można dołożyć dodatkową, szeroką na 50 cm płytę. Stołem, w którym zastosowano inne rozwiązanie zwiększające jego powierzchnie jest Perez. W jego przypadku dodatkową powierzchnię zyskuje się przy pomocy dwóch dostawek montowanych po obu stronach blatu. 

Stoły luksusowe

Stoły niegdyś o fabrykanckim rodowodzie, dzisiaj są często widywane w dużych, bogato wyposażonych mieszkaniach. Połączenie metalu i drewna potrafi dać bardzo eleganckie efekty, wszystko jednak zależy od tego jak zaprojektowany jest stół oraz jakich konkretnie materiałów użyto. Nie trzeba tłumaczyć, że wszystkie stoły, których blat wykonany jest z litego drewna dębowego są droższe niż ich odpowiedniki z okleiny. Jednak pomimo wyższych kosztów produkcji, a co za tym idzie ceny detalicznej drewno wciąż jest chętnie wybierane między innymi ze względu na swój uniwersalny charakter. Nie wszystkie stoły industrialne mają blaty wykonane z drewna lub materiału drewnopochodnego. Na przykład stół HORIZON ma blat ceramiczny, a blat ALVARO jest z płyty MDF, ale powierzchnia blatu jest klejona we wzór w jodełkę.

Inne zastosowanie

Nie każdy potrzebuje stołu do kuchni czy jadalni. Nie ma powodu, żeby mebel w stylu industrialnym nie mógł wrócić do korzeni swojej użyteczności. Każdy kto potrzebuje wykorzystać stół do prac warsztatowych, manualnych, powinien zastanowić się nad wyborem mebla z tej kategorii. Solidne stoły o mocnej podstawie i grubym blacie zniosą dużo i świetnie wyśmienicie sprawdzą się w każdej pracowni.

Wybór stołu

Wybór samego stołu powinien być gruntownie przemyślany. Warto więc w tym momencie pochylić się nad zaletami stołów industrialnych. Przede wszystkim uniwersalny wygląd loftu. O ile wnętrze nie jest urządzone na zbyt "słodki" sposób, industrial nie zawiedzie. Stoły te można śmiało dobierać do wnętrz nowoczesnych a nawet skandynawskich.  Zwłaszcza w przypadku tych drugich warto zainwestować w blat z naturalnego, litego drewna.

Spektrum krzeseł, które można dobrać do stołów w stylu loft jest również ogromne, więc z całą pewnością nie zabraknie wyboru.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl